Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Verimli ısı elde edebilmek için petek temizliği büyük önem taşır. Soğuk havalarda ısınmayı sağlayan petekler zaman içerisinde tortu ve is biriktirerek az ısı yaymaya başlar. Bu da hem fazla enerji yakar hem de ısınmayı zorlaştırır. Petek temizliği üstün körü yapılacak bir işlem değildir. Özel deterjanlar ile özenerek yapılacak bir işlemdir. Petek temizliğinin gerekli olduğunu peteklerinizin bir bölümü ısınıp bir bölümünün soğuk kaldığında anlayabilirsiniz. Mesela salondaki peteğin üst kısmı çok iyi ısı verirken alt kısmı hiç petek açık değil gibi buz gibidir. Bu gibi durumlar artık petek temizliğinin yapılması gerektiğini bildirir.

Petek Temizliği Neden Önemlidir?

• Az enerji harcayarak petekten daha iyi verim alınır.

• Kombi kullanıyor iseniz daha az gaz ve elektrik, kat kaloriferi kullanıyor iseniz daha az kömür harcamanızı sağlar.

• Peteklerin daha uzun ömürlü olması sağlanır. 

• Petek içi tıkanıklıklar giderilerek ısı kaybı önlenir.


Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği bilindiği üzere kolay bir işlem değildir. İlk olarak kombi kullanıyorsanız kombinin kapalı olduğundan emin olun. Öncelikle tesisattaki su boşaltılarak temizliğe başlanır. Bunun için en uygun petek gider borusuna en yakın olduğu için banyodaki peteklerdir. Bu şekilde eviniz kirlenmeyecektir. Kullanacağınız kimyasal ilave edilir. Tesisata tekrar su eklenerek ve peteklerin havası alınarak bir saat boyunca yüksek ısıda çalıştırılır. Sonrasında su tekrar boşaltılır. Kirli suyun akması sağlanır. Petek araları açılarak nemli bir bez ile silinerek temizlenir. İsteğe bağlı olarak güzel koku yayılmasını isterseniz oda parfümü yada herhangi sevdiğiniz bir koku sıkabilirsiniz. Yine isteğe bağlı olarak petek aralarına folyo koyabilirsiniz. Koyulan folyo enerji tasarrufu sağlar. Isıyı daha iyi korur. Son işlem olarak peteklere temiz su doldurduktan sonra havalarını alıp petek temizliğini tamamlamış olursunuz. Her ne kadar bu işi özenle yapsanız dahi profesyonel bir şekilde olmadığından asla istediğiniz verimi almış olmazsınız.

Petek Temizliği Ne Kadar Aralıklarla Yapmak Gerekir?

Petek temizliği için firmamızın özel kimyasal ve makinelerinden yararlanmanız size olağan üstü verim kazandıracaktır. Bunca zahmete gerek kalmadan profesyonel ekimizle kısa bir süre içerisinde petek temizliğinden kurtulmuş olacaksınız. Her ne kadar kullanıma bağlı olsa da her yıl peteklerinizi kullanmaya başlamadan önce petek temizliğini yaptırmalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*