Cihazla Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı

Tesisat problemlerinde ciddi sıkıntıları oluşturan su kaçaklarının tespitini yapmak ve ardından onarım işlemlerini gerçekleştirmek profesyonellik isteyen bir işlemdir. Çünkü herhangi bir yeri kırmaya gerek kalmadan ve zarar vermeden günümüz teknolojisi ile su kaçaklarının tespitini yapabilme olanağı vardır. Bunun için kullanılan üst düzey cihazların her biri duvarın arkasında yer alan su kaçağını bulma ve ona göre belirli bir alan üzerinde çalışarak, sızıntıya neden olan borunun tamir edilmesine dayanır. Tüm bunların her biri profesyonel bir şekilde incelik isteyen çalışmalarla sağlanarak gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde mutfak ve banyolar dahil olmak üzere diğer alanlarda ciddi tadilat masrafları oluşabilmektedir.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı

Su Kaçaklarının Tespiti Nasıl Yapılıyor?

Bunun için boruların iç sistemlerini görülmesine olanak veren özel kamera sistemleri kullanılır. Hem borunun içerisini görmeye yarayan bu sistemler bir yandan da ısı alıcılar ile suyun ısı derecelerini tespit ederek sıkıntılı olan borunun tespit edilmesine imkan verir. O yüzden cihazla su sızıntısı bulan tesisatçı çalışmalarındaki temel amaç, hiçbir yere zarar vermeden ustalıkla teknolojinin imkanlarını kullanarak gerekli müdahaleyi yapmaktır.

Akustik Dinleme Cihazı: Teknolojinin önemli eserlerinden olan bu cihazın temel işlevi, suyun akıbetini öğrenmek ve nerede yoğunlaşıyor ve boruda sızıntı yapıyorsa onu bulabilmeyi sağlar. Kulakları son derece hassas olan ve cihazı doğrudan duvar ile kulağı arasında köprü olarak kullanan tesisatçılar, duvarın arkasında sorun oluşturan tesisatı bularak elektronik cihazla su kaçağının yerini noktasal olarak tespit etmektedir. Bu da istenilen verimin alınması ve tam yerinden keşfi yapılan ve kaçak yapan borunun tamir edilmesiyle süreç tamamlanmaktadır.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı

Gider Borularında Kullanılan Kamera Sistemleri

Temelde temiz su borularında akustik dinleme cihazı kullanılırken, gider borularında ise kamera sistemlerinin de kullanıldığını eklemek mümkündür. Doğrudan cihaz ile adapte olan ve uzayabilen bir kamera sistemi, tesisatçının elinde bulunan ekrana borunun içini yansıtır. Bu şekilde su borulardaki kaçaklar nerede var, sızıntı nereden yapılıyor ve sorun tam olarak nerede olduğu ve su borusu patlaması tam olarak yerini öğrenme aşamalarına kadar tespit profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı

Neden Teknoloji Desteği ile Su Kaçağı Tespiti Yapılmalıdır?

Bunun en temel gerekçelerinden bir tanesi, duvarların, fayansların ya da diğer alanların kırılmasına gerek olmadan bir tespitin yapılmasıdır. Sonuç olarak boru kendiliğinden patlar mı için yaşanan sıkıntılarda ekstra bir tadilat masrafı ve evlerin ya da işyerlerinin inşaat gibi görünmesine gerek yoktur. İşte bu nedenle en üst düzeyde teknolojik ve elektronik ürünler üzerinden tespit işlemlerinin yapılması ve buna göre verimlerin en iyi şekilde alınabilmesi de gerekiyor. Tüm bunlar plastik boruda su kaçağı tespitlerinin sağlanmasına imkan verirken bir taraftan da sıkıntılı olan borunun tam olarak bulunmasına imkan verir. O yüzden temiz su borularında su kaçağı ya da gider borularındaki kaçakların her zaman profesyonel bir çalışma ile bulunması önemidir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*